Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 30 września 2014

Moc Słowa




Każde słowo niesie ze sobą moc. Nawet to rzucone na wiatr. Ktoś je wypowie i nie przywiąże do niego wagi, a inny przyjmie i weźmie sobie do serca. Słowo ma moc ze względu na to, że jest nośnikiem informacji i znakiem komunikacji.
Jako czynnik przekazu myśli Boga słowo jest istotne dla duszy ludzkiej. Wrażliwość na słowo Boga jest wrażliwością duchową. Słowo Boga nie jest ludzkim, a jednak odczytuje się je w znakach słów wymyślonych przez człowieka. Jak wielkie ma ono znaczenie zauważył już autor Listu do Hebrajczyków, który napisał: Żywe bowiem jest słowo Boże, skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca (Hbr 4,12).
Nawet jedno słowo Boże może zmienić całe życie człowieka i nadać mu kierunek. Jak to wyjaśnić? Poniższa sentencja Ojców Pustyni obrazuje to w sposób bardzo plastyczny:  
Abba Pojmen rzekł: „Woda zmienia swój kształt, kamień zaś jest twardy. Jeżeli jednak powiesisz butelkę z wodą nad kamieniem tak, by woda spadała kropla po kropli, to z czasem wydrąży ona dziurę w kamieniu. Także samo Słowo Boże jest delikatne, a nasze serca twarde. Kiedy jednak ludzie często je słyszą, ich serca zaczynają otwierać się na bojaźń Bożą.”[1]
Najpiękniejsza moc misterium Słowa, to niepojęta przemiana człowieka w drodze do spełnienia.
Słowo Boga jest pełne miłości i odczytać je można po skutkach przemieniającego się od wewnątrz człowieka. Otwarcie na to słowo daje szansę życia dojrzałego, pełnego i pięknego.



[1] Mądrość pustyni. Sentencje Ojców Pustyni, wybór i il. Y. Nomura, wstęp i epilog J. M. Nouwen, Wyd. Misjonarzy Klaretynów, Palabra, Warszawa 2003, s. 59.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz