Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 18 lipca 2013

Grzechy nieodpuszczalne?



W starożytności uważano za nieodpuszczane: zaparcie się wiary, zabójstwo i cudzołóstwo. Według obecnej nauki Kościoła wszystkie grzechy są odpuszczalne.[1]
Co więc ze słowami przypisywanymi Jezusowi: Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi nie będzie odpuszczone. Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciwko Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym (Mt 12,31−32)? Mateusz ujął ostrzeżenie w dwóch zdaniach, Łukasz w jednym (zob. Łk 12,10), a Marek najszerzej, bo aż w trzech zdaniach (choć należał raczej do ludzi małomównych): «Zaprawdę powiadam wam: wszystkie grzechy i bluźnierstwa, których by się ludzie dopuścili, będą im odpuszczone. Kto by jednak zbluźnił przeciw Duchowi Świętemu, nigdy nie otrzyma odpuszczenia, lecz winien jest grzechu wiecznego.» Mówili bowiem: «Ma ducha nieczystego.» (Mk 3,28−30). Są tu zaznaczone dwie ważne sprawy: tajemnica, że Duch Święty to Syn Człowieczy jako Akt Działający oraz zagadnienie grzechu w połączeniu z wolną wolą człowieka. Według zatem współczesnej egzegezy grzech przeciwko Duchowi Świętemu, to grzech przeciwko Chrystusowi. Ten, kto dobrowolnie dokonuje samodzielnej decyzji i odwraca się od Boga nie wierząc w Jezusa Chrystusa, nie przyjmuje ofiarowanej mu łaski. Stąd powyższe perykopy o grzechach nie należy rozumieć w ten sposób, że Bóg nie chce ich odpuścić, lub że nie dał Kościołowi władzy ich odpuszczenia[2]. Wersety biblijne zwrócają raczej uwagę na władzę, jaką posiada człowiek, który z własnej woli i decyzją rozumu może wybrać drogę bez Chrystusa. A nad jego wolną wolą nie ma żaden z ludzi władzy, ani nawet Pan Bóg, który dał człowiekowi wolną wolę i tym samym pozbawił się nad nią władzy.[3] W ten sposób Chrystus zwrócił uwagę, że grzechy z taką postawą serca człowieka są praktycznie „nieodpuszczalne”.


[1] Ks. Franciszek Greniuk, Grzech – nawrócenie – pokuta [w:] Być chrześcijaninem. Teologia dla szkół średnich pod red. ks. M. Ruseckiego, Wyd. KUL, Lublin 2007, s. 355.
[2] Tamże.
[3] Paweł Porębski, Ewangelia wg Jana 18/23 [w:] www.swieckiteolog.blogspot.com – tekst opublikowany dnia 18.07.2013

2 komentarze:

  1. «Zaprawdę powiadam wam: wszystkie grzechy i bluźnierstwa, których by się ludzie dopuścili, będą im odpuszczone. Kto by jednak zbluźnił przeciw Duchowi Świętemu, nigdy nie otrzyma odpuszczenia, lecz winien jest grzechu wiecznego.»

    Czyzby Duch Swiety byl wazniejszy od Boga ?
    To znaczy ze stworzycielowi Swiata i wszystkiego co od Niego pochodzi mozna uragac i ublizac i bedzie mu przebaczone a Duchoei S zlozyczenie i bluznierstwa nie przejda plazem i bedzie kara na wieczne cierpienie .
    Przeciez D.S pochodzi od Boga lub jest jego czescia (?)
    Tak znam troche Biblie i na pierwszej stronie jest napisane :
    ""
    1 Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. 2 Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem: ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch2 Boży unosił się nad wodami. "
    Ja te wersety tak rozumie ze Bog wyslal DS na ""rekonensans"" a nastepnie stwarzal wszystko po kolei jak jest opisane w biblii.

    Pozdrawiam Pania serdecznie , zycze wszystkiego dobrego
    Martin
    Gdy jestem w dolku slucham Pani CD-dziekuje

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzień dobry.
      Panie Martinie, Duch Święty nie może być ważniejszy od Pana Boga, ponieważ to ten sam Akt Działający. Nie ma zatem dwóch bogów, czy trzech (zaliczając do Trójcy Św. Jezusa Chrystusa). W teologii przyjmuje się określać Pana Boga-Ojca Duchem Świętym chcąc zbliżyć się do poznania misterium Stworzyciela jako jedynego Boga - Miłujący Akt Działający. Duch określa duchową naturę Boga-Ojca, Jego aktywność, dynamizm, tchnienie mocy miłości. Duch Święty jest więc tożsamy ze Stworzycielem, który (dzięki owej nazwie) kieruje myśl człowieka bardziej na aspekt dynamiczno-duchowy Boga, niż wyobrażenie ontologiczno-zmysłowe.
      Miło mi, że podoba się Panu płyta i przynosi Panu ukojenie.
      Pozdrawiam serdecznie życząc dobrego samopoczucia,
      Marta Złotnicka.

      Usuń