Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 6 maja 2013

Motywy biblijne u Bacha - cz.4.



Pobyt Bacha w Lubece wydłużył się do 4 miesięcy (i to bez pozwolenia pracodawców). Wprawdzie w tym czasie zastępował go na stanowisku organisty jego kuzyn – Johann Ernst Bach, ale i tak jego nieobecność nadwyrężyła dane mu zaufanie. Kompozytor powrócił jednak do pracy ubogacony o nową wiedzę i umiejętności improwizacyjne, które zaczął wcielać w życie. Niestety nie podobało się to parafianom, którzy byli często zaskoczeni i nieprzygotowani na jego wirtuozowskie ozdobniki i przepych harmonicznych przebiegów. Irytowali się, ponieważ w gąszczu nut nie słyszeli melodii chorału. Również i jego zwierzchników zaczęły denerwować muzyczne wariacje, które stosował. Bachowi nakazano więc grać prosto. Zrobił to i zaczął grać  z b y t  prosto. W końcu doszło do tego, że artysta złożył pisemną prośbę o zwolnienie i wyjechał z miasta.
Poślubiwszy w 1707 r. swoją o rok młodszą kuzynkę – Marię Barbarę Bach (1684−1720) (śpiewaczkę sopranową), osiadł w Mühlhausen (leżącym 20 mil na północ od Eisenach), gdzie objął stanowisko organisty kościoła św. Błażeja. W kolejnych latach żona urodziła mu 7 dzieci, z których 4 zmarło w młodym wieku (3 synowie i córka).
Również i w Mühlhausen często dochodziło do sporów Bacha z przełożonymi, którzy uważali jego muzykę za źródło deprawacji i grozili drastycznym ograniczeniem repertuaru. Stąd już w rok później Bach wyjechał dalej szukać zatrudnienia. Znalazł je w Weimarze, gdzie zaproponowano mu dwukrotnie wyższe wynagrodzenie. Tam został organistą i skrzypkiem na dworze w kapeli książęcej. Książę Wilhelm Ernst podziwiał i szanował swego podopiecznego. Wzrosła reputacja Bacha jako wirtuoza. Kiedy jednak odmówiono mu posady kapelmistrza (odpowiedzialnego za muzykę na dworze), po 9 latach pobytu w Weimarze ponownie zaczął szukać posady gdzie indziej. Niestety książę Wilhelm Ernst nie był zachwycony tym pomysłem i za „zbyt uporczywe domaganie się dymisji” kazał wtrącić Bacha do więzienia. Kompozytor spędził tam 3 tygodnie. Nie tracił jednak czasu. Za kratkami skomponował 46 preludiów chorałowych.
Po wyjściu z więzienia (w 1717 r.), przeniósł się do Köthen, by przyjąć ofertę pracy dyrektora muzycznego na dworze i dyrygenta tamtejszej orkiestry. Spędził tam kolejne 5 lat. Pod względem muzycznym był to najszczęśliwszy okres w jego życiu. W Köthen książę Leopold zapewnił mu bowiem idealne warunki do pracy: godziwą zapłatę oraz 18-osobową, znakomitą, profesjonalną orkiestrę. To właśnie w Köthen powstał pierwszy tom cyklu „Preludiów i fug” (Das wohltemperierte Klavier).
W roku 1720 niespodziewanie umiera młoda żona Bacha. Niedługo po śmierci Marii Barbary (dokładnie po 17 miesiącach), w grudniu 1721 r. Jan Sebastian ponownie żeni się, tym razem z Anną Magdaleną Wülcken (1701−1760) (również śpiewaczką sopranową), młodszą od niego o 16 lat. Druga żona kompozytora była nie tylko matką jego dzieci, ale i towarzyszką życia, partnerką zawodową, regularnie z nim występującą, asystentką, sekretarką, kopistką jego utworów, uczennicą gry na instrumentach klawiszowych i być może też pierwszym krytykiem jego dzieł. Tworzyli więc kochające się małżeństwo. Z ich związku urodziło się aż 13-oro dzieci, jednakże tylko 6 przeżyło Bacha.
Łącznie, z dwu małżeństw Bachowi urodziło się 20-oro dzieci (11 synów i 9 córek), z których 11-oro umarło przed jego śmiercią (6 synów i 5 córek). Śmiertelność niemowląt była wtedy zjawiskiem powszechnym. Pozostanie przy życiu uważano za dar niebios. Radość i smutek zawsze stały obok siebie, a cierpienie, choroby i ból zazwyczaj dominowały. Bach dzielił więc z obydwiema żonami wiele trosk i zmartwień.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz