Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 30 listopada 2017

Działalność związków wyznaniowych w przestrzeni spraw własnych. - cz.3.

KULTURA
            Państwo, doceniając rolę kościołów i innych związków wyznaniowych w strzeżeniu dziedzictwa kultury narodowej i jej rozwoju, objęło te instytucje opieką dając prawnie gwarancje na polu kultury. Dotyczą one:
1) poszanowania prawa kościołów do posługiwania się środkami masowego przekazu;
2) współdziałania państwa z kościołami w ochronie dóbr kultury narodowej, które znajdują się w posiadaniu kościelnych osób prawnych;
3) budowy obiektów sakralnych i kościelnych[1].

Ad. 1)
            Gwarancje znajdują się w: art. 20 i 25 Konkordatu oraz w rozdziale 8 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w RP (zatytułowanej "Kultura oraz środki masowego przekazywania"). W Konkordacie wyróżniono 3 zasady: wolność publikacji, prawo dostępu do publicznych środków społecznego przekazu oraz prawo do posiadania i używania własnych środków społecznego przekazu. Prawo to zakłada nabycie tytułu własności oraz dostęp do niezbędnych częstotliwości. Ważnym zapisem jest ten, iż "swobodne drukowanie" dzieł związanych z misją Kościoła[2] oznacza (jak wyjaśnia prof. J. Krukowski) wydawanie publikacji "bez ograniczeń, a zwłaszcza bez kontroli, czyli cenzury uprzedniej ze strony instytucji państwowych"[3]. Należy jednak pamiętać o poszanowaniu praw autorskich oraz tajemnicy państwowej. Dodatkowe gwarancje z tym związane znajdujemy w art. 46-47 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w RP. Obejmują one: "prawo do zakładania i posiadania przez kościelne osoby prawne wydawnictw, katolickiej agencji informacyjnej, zakładów poligraficznych (...); prawo do otrzymywania w charakterze «darowizny z zagranicy na własne potrzeby maszyn, urządzeń i materiałów poligraficznych oraz papieru» (...); [a także] prawo do swobodnego rozpowszechniania swych publikacji (...)"[4]. Ze środkami masowego przekazu wiąże się prawo "do emitowania programów w publicznej radiofonii i telewizji, na zasadach określonych w prawie polskim" (art. 20 ust. 2 Konkordatu). Potwierdza to również art. 48 ust. 1 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w RP, w którym jest zapis, że "Kościół ma prawo do emitowania w środkach masowego przekazu (...) Mszy św. w niedziele i święta oraz swoich programów, w szczególności religijno-moralnych, społecznych i kulturalnych"[5]. Prof. J. Krukowski zwraca uwagę na to, że "radiofonia i telewizja publiczna w państwie demokratycznym powinna respektować pluralizm światopoglądowy społeczeństwa. Dlatego też powinna w swym programie prezentować wszystkie kierunki myślenia, jakie występują w społeczeństwie polskim"[6].
            Dla innych kościołów i związków wyznaniowych nie ma generalnej zasady dotyczącej prawa do posiadania własnych środków masowego przekazu, a także własnych stacji radiowo-telewizyjnych[7].
Ad. 2)
            Instytucje kościelne posiadają część obiektów sakralnych, przedmiotów i materiałów muzealno-archiwalnych, które mają wartość zabytków. Należą one do dziedzictwa kultury narodowej, stąd podlegają ochronie państwa. Władze kościelne winny współpracować w ich ochronie z władzą państwową[8]. Wiąże się z tym m.in. udostępnianie dóbr kultury będących w dyspozycji Kościoła katolickiego. Wśród gwarancji dotyczących kościołów i innych związków wyznaniowych zaliczamy: prawo kościoła do zakładania i posiadania archiwów oraz własnych zbiorów bibliotecznych; współdziałanie instytucji kościelnych z państwowymi i samorządowymi oraz prowadzenie przez organizacje kościelne działalności społeczno-kulturalnej[9].
Ad. 3)
            W kwestii budowania obiektów sakralnych (kościołów, kaplic, cmentarzy) i kościelnych (budynków kurii diecezjalnych, domów zakonnych, domów parafialnych, seminariów duchownych, szkół katolickich i in.) zapisy odnajdujemy w Konstytucji RP z 1997 r. w art. 53 ust 2; w art. 24 Konkordatu[10] oraz w art. 41-45 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w RP. Ważną sprawą jest też przestrzeganie przepisów zawartych w ustawie z 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. 1994, nr 89, poz. 414 z późn. zm.) oraz ustawie z 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. 1994, nr 89, poz. 415 z późn. zm.). Na temat dokonywania przebudowy jest napisane w art. 25 ust 5 Konstytucji RP oraz art. 1 Konkordatu. Ogólnie rzecz biorąc "decyzja w sprawie budowy obiektów sakralnych i kościelnych oraz założenia cmentarza należy (...) do władz kościelnych, ale realizacja podjętej przez nich decyzji może nastąpić dopiero po uzgodnieniu z kompetentnymi władzami państwowymi i po uzyskaniu decyzji administracyjnych, dotyczących zatwierdzenia projektów architektonicznych, zagospodarowania przestrzennego itp., zgodnie z prawem polskim, czyli prawem powszechnie obowiązującym."[11]
            Odnośnie innych kościołów i związków wyznaniowych są gwarancje ze strony państwa, które mówią, iż "plany zagospodarowania przestrzennego mają obejmować także inwestycje sakralne i kościelne, na wniosek kompetentnej władzy danego kościoła, (...) [a ponadto] grunty stanowiące własność Skarbu Państwa lub własność gminy będą oddawane w użytkowanie wieczyste lub sprzedawane kościelnym osobom na ich wniosek"[12].


[1] Zob. J. Krukowski, Polskie prawo wyznaniowe, s. 205.
[2] Do nich zaliczają się m.in.: encykliki papieskie, listy pasterskie biskupów, katechizmy, podręczniki do nauki religii, księgi liturgiczne, akty normatywne Stolicy Apostolskiej, akty synodów, dekrety biskupów diecezjalnych itp. 
[3] J. Krukowski, Polskie prawo wyznaniowe, s. 206.
[4] Tamże, s. 207.
[5] Tamże, s. 208.
[6] Tamże. Autor dodaje: "Na tej podstawie powstała Redakcja Programów Katolickich TVP SA oraz Redakcja Ekumeniczna Programu 2 TVP SA w programie radia i telewizji publicznej."
[7] Takie gwarancje zostały wpisane tylko do niektórych ustaw indywidualnych. - Zob. J. Krukowski, Polskie prawo wyznaniowe, s. 208-210.
[8] Zob. art. 25 Konkordatu; art. 51 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w RP.
[9] Zob. J. Krukowski, Polskie prawo wyznaniowe, s. 211-212.
[10] Prawa do posiadania i konserwacji zostały omówione w komentarzu do art. 22 ust 4 Konkordatu.
[11] J. Krukowski, Polskie prawo wyznaniowe, s. 214. Zob. też: rozdział 7 "Budownictwo sakralne i kościelne. Cmentarze." - ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w RP.
[12] Zob. J. Krukowski, Polskie prawo wyznaniowe, s. 214-215.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz