Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 8 maja 2016

Małżeństwo - tajemnica to wielka według św. Pawła (1 Kor 7) - cz.4

W owej komunii Chrystusa i Kościoła kryje się wzór, norma, a nawet inspiracja dla chrześcijańskiego małżeństwa. Cechy miłości Chrystusa wobec Kościoła to elementy więzi małżeńskiej, wśród których wyróżniamy:
- bezinteresowną miłość,
- definitywną wierność,
- całkowity dar z siebie,
- przebaczenie.
Apostoł wskazał drogę miłości międzyosobowej w rodzinie, jednocześnie podkreślając wielkość, godność oraz wartość chrystologiczną i eklezjalną związku sakramentalnego mężczyzny i kobiety. Nie pominął też faktu, że tajemnicę miłości przeżywa się nie tylko w przymierzu między osobami odmiennej płci, lecz również w całkowitym oddaniu się Chrystusowi i Kościołowi.
Dzięki zapatrzeniu w Chrystusa w małżeństwie może zrealizować się pełnia człowieczeństwa. Głęboka i autentyczna miłość małżeńska jest świadomym wyborem wierności wobec współmałżonka oraz nieustanym budowaniem relacji wzajemnego szacunku i partnerstwa. W praktyce oznacza to (jak pisze święty Paweł), że żona winna obdarzać szacunkiem swego męża i służyć mu tak, jak Kościół służy Chrystusowi (zob. Ef 5,22.33). Mąż natomiast winien tak chronić i miłować żonę, jak Chrystus chroni i miłuje swój Kościół (Ef 5,25−29). Prawdziwa miłość męża do żony jest jak ofiara Chrystusa z miłości. A zatem w małżeństwie chrześcijańskim mąż czerpie najdoskonalszy wzór z Chrystusa.
W obrębie Bożej tajemnicy rodzina staje się miejscem:
  1. zbawienia, ponieważ małżonków dosięga zbawcza miłość Chrystusa, która uwalnia ich z egoizmu i otwiera na całkowity dar z siebie;
  2. proroctwa, ponieważ doświadczenie daru z siebie we wzajemnej miłości jest doświadczeniem ludzkim i zapowiada rzeczywistość ostateczną ku której człowiek zmierza (czyli pełną i definitywną komunię z Bogiem);
  3. świadectwa, ponieważ małżonkowie chrześcijańscy promieniują na świat konkretną i widzialną miłością.1

Bóg od momentu stworzenia ludzi chciał, aby nierozerwalna więź między kobietą i mężczyzną wynikająca z małżeństwa była dla nich źródłem dojrzewania do świętości. Stąd podstawą związku małżeńskiego winna być miłość pełna oddania, która sprawia, że osoby uczą się być dla siebie bezinteresownym darem. Tylko tak małżeństwo chrześcijańskie będzie stanowiło odzwierciedlenie relacji istniejącej pomiędzy Chrystusem i Kościołem.

1 Tamże, s. 278.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz