Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 27 lipca 2015

Filozofia osoby - cz.9.

Ad.e) Życie społeczne (wspólnotowe)
To zdolność i potrzeba do otwarcia i organizowania się w grupie społecznej. Stąd człowiek szuka bliskości i towarzystwa innych. To mu pomaga żyć i rozwijać się oraz zaspakajać swe potrzeby materialno-duchowe. Długotrwała izolacja wpływa destrukcyjnie na życie człowieka.
Wspólnoty:
  1. naturalne (rodzina, naród);
Rodzina powstaje w oparciu o związek małżeński mężczyzny i kobiety. Służy zachowaniu gatunku ludzkiego, wychowaniu potomstwa i dobru samych małżonków. To podstawowa komórka narodu.
Naród ma wspólny język, historię, tradycję, kulturę, religię i cechy (np. patriotyzm). Miłość do swego narodu nazywamy patriotyzmem.
  1. umowne (stowarzyszenia, zrzeszenia, kluby – by coś wspólnie zrealizować).

Ad.f) Aktywność twórcza - zdolność do tworzenia kultury szeroko rozumianej
Kultura pochodzi od łacińskiego: colo, colere i oznacza uprawiam, pielęgnuję, rozwijam.
Kulturę można opisywać od strony podmiotowej (działającego) lub od strony przedmiotowej (wytworów). Kulturę od strony podmiotowej stanowi całe bogactwo życia wewnętrznego i duchowego osoby ludzkiej. Kulturą od strony przedmiotowej jest całokształt materialno-duchowego dorobku człowieka (nauka, sztuka, literatura, muzyka, architektura, technika itd.). Kulturą jest to, co człowiek przy pomocy swego umysłu i woli wydobywa z natury.[2]
Są dwa aspekty w odniesieniu do kultury:
  • człowiek tworzy kulturę i
  • kultura tworzy człowieka (służy jego rozwojowi).     Kultura zaświadcza o swym twórcy, będąc owocem aktywności człowieka. Mówi o nim, o jego naturze. Człowiek poprzez kulturę ma szansę być kreatywnym, twórczym, pomysłowym, zdolnym udoskonalać swoje dzieła. Ponadto zdolny jest tworzyć dzieła materialne, jak i niematerialne. One zaś wyrażają różne treści, w tym symboliczne i duchowe. To, że tak jest i że dzieła są różne u różnych ludzi świadczy o obecności duszy ludzkiej w człowieku.

Wszystkie wymienione i omówione wyżej fenomeny ludzkie objawiają kim jest człowiek, osłaniają jego istotę i naturę bytu duchowo-cielesnego.


[2] ks. dr Jan Piątek



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz