Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 1 maja 2014

Poglądy św. Tomasza z Akwinu - cz.1.



W myślach św. Tomasza zawartych w jego dziełach można znaleźć uporządkowanie, równowagę i stanowczość. Teolog przeważnie unika określeń wyrażających skrajne stanowisko. W swoich badaniach i rozważaniach wychwytuje źdźbła prawdy nawet z tych tez innych myślicieli, których wnioski uznał za fałszywie skonstruowane. Udało mu się znaleźć odpowiedni tok narracji, by pogodzić wiarę z wiedzą, które przenikają się między sobą poprzez Objawienie i wysiłek spekulatywny poszukującego prawdy w teologii i filozofii. W jego dziełach można znaleźć odwagę intelektualną, gdy wbrew panującym opiniom jawnie i jasno przekazuje swój pogląd i rację, a tym samym stanowisko w danej kwestii.   
Odnośnie Boga św. Tomasz uważał, że Jego najistotniejszym atrybutem jest prostota. To oryginalna idea myśliciela, bowiem jemu współcześni za najważniejszą cechę Stwórcy uważali dobroć. W przyszłości Tomasz Szkot za najważniejszy atrybut Boga uznał nieskończoność. Z idei prostoty teolog odczytywał Jego jedność, która współistnieje z boską Troistością, która nie jest możliwa do analizy rozumowej. Stanowi jednak objawienie tajemnicy Boga.
Św. Tomasz wyrażał przekonanie, że Bóg (jako jedyny) uobecnia tożsamość istoty i istnienia. Ponadto Stwórca istnieje sam z siebie (nie potrzebując żadnej zewnętrznej przyczyny własnego istnienia). Jego innymi atrybutami, prócz prostoty, są: nieskończoność, wieczność, doskonałość, niezmienność oraz dobroć. Wśród atrybutów relacyjnych Boga św. Tomasz wymienia: wiedzę i wolę Bożą. Głównym i pierwszym przedmiotem wiedzy Boga jest On sam, który poznaje siebie w sposób wyczerpujący. Zdaniem Doktora Kościoła Bóg żyje, ponieważ działa, czyli właśnie poznaje bezustannie sam siebie, co więcej, z uwagi na intensywność tego działania, życie przysługuje Mu w silniejszym tego słowa znaczeniu niż pozostałym bytom. (…) Ponadto samopoznanie czyni Boga szczęśliwym (s. 31). Rzeczą jednak polemiczną jest jednak pogląd dotyczący zróżnicowanego stopnia miłości Boga (tekst podkreślony): Właściwym aktem woli Bożej jest miłość do rzeczy, których chce wola. Miłość ta jest jednocześnie zasadą tworzenia hierarchii bytów, ponieważ Bóg umieszcza w niej wyżej jako lepsze te rzeczy, które bardziej kocha. Mimo tych różnic w dobroci poszczególnych rzeczy i wynikającej z nich nierówności miłości Boga do nich, o wszystkim, co istnieje, można powiedzieć, że jest kochane przez Boga, ponieważ w przeciwnym wypadku w ogóle by nie zaistniało (s. 35). Do dnia dzisiejszego istnieje też spór dotyczący istnienia bądź nieistnienia innego świata niż na ziemi. Sprawa ta rodzi wiele pytań, co zauważył autor monografii św. Tomasza pisząc, że już w średniowieczu trwała dyskusja o zakresie mocy Bożej dotycząca tzw. światów możliwych: Piotr Abelard stwierdził, że dobroć Boga (względnie Jego mądrość i sprawiedliwość) nakazuje Mu jako zasadę podejmowanych przez Niego działań, działać zawsze w sposób najlepszy. Oznacza to, że Bóg – przymuszony przez doskonałość własnej natury – musi działać zawsze najlepiej i skutkiem tego nie może stworzyć innego świata niż ten, który faktycznie stworzył, ponieważ właśnie on jest najlepszy. Tomasz zaprzeczył temu stanowisku twierdząc, że Bóg nie jest zdeterminowany do tego jednego porządku rzeczy i że może stworzyć wiele innych porządków, z których niektóre mogą być lepsze niż ten, w którym żyjemy (s. 37).
W świetle rozważań teologicznych św. Tomasza na temat stworzenia świata jest on zdania, że najpierw w umyśle Boga pojawił się projekt (idea jako pełny opis własności natur rzeczy, które mają być stworzone), potem decyzja Jego woli o ich urzeczywistnieniu w postaci realnie istniejących rzeczy, a następnie działanie mocy Bożej (akt stworzenia). Owo stworzenie rzeczy jest połączeniem ich istoty i istnienia.
Św. Tomasz z jednej strony negował zło jako samoistną substancję uważając, że faktycznie tylko pasożytuje na dobru, z drugiej strony uznawał realność zła (s. 40).  

Cytaty za: Mikołaj Olszewski "Tomasz z Akwinu", Wyd.WAM, Kraków 2003.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz