Łączna liczba wyświetleń

piątek, 7 grudnia 2012

Jezus przed Piłatem



Przyprowadzenie Jezusa przed Piłata[1] było spowodowane faktem, że Wysoka Rada nie miała prawa wykonać wyroku śmierci na oskarżonym. Oddali więc w ręce prokuratora (poganina) los Jezusa.
Przestępstwem, które podlegało każe śmierci, było roszczenie sobie godności królewskiej.[2] Godziło ono bowiem w autorytet cesarza. Karą za tego rodzaju przestępstwo było ukrzyżowanie. Na pytanie Piłata: Czy ty jesteś królem Żydów? (Mk 15,2) Jezus odpowiedział: Ty tak mówisz (Mk 15,2). W dalszej, bardzo krótkiej części opisu pochodzącego z Ewangelii wg św. Marka, Nauczyciel z Nazaretu milczy, aż do momentu przybicia Go do krzyża… Dla oskarżycieli jest to być może oznaką bezradności i rezygnacji z Jego strony. (…) [Jednak On dopiero] na krzyżu ukaże w pełni swoją Boską i królewską godność[3]Jezus-Człowiek stanie się Chrystusem-Bogiem.


[1] Piąty namiestnik (prokurator) prowincji rzymskiej, obejmującej Judeę, Samarię i Idumeę.
[2] Przypis dolny [w:] Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu. Najnowszy przekład z języków oryginalnych z komentarzem, oprac. Zespół Biblistów Polskich z inicjatywy Towarzystwa Świętego Pawła, Wrocław 2008, Wyd. Św. Paweł, s. 2247.
[3] Tamże, s. 2323.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz