Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 7 sierpnia 2012

Rozumienie Pisma Świętego - cz.3.


3. Sens tropologiczny

Sens tropologiczny (moralny) polega na odnajdywaniu w tekście biblijnym zasad etycznego (moralnego) zachowania i postępowania. Dodatkowo, poszukując sensu tropologicznego można posłużyć się trzema interpretacjami tekstu: naturalną, teologiczną i mistyczną.[1]
Przykładem pierwszej z nich (interpretacji naturalnej) jest wskazówka Jezusa, by podczas modlitwy wejść do swej izdebki i zamknąć drzwi (por. Mt 6,6), czyli rozmawiać z Bogiem w „wewnętrznym mieszkaniu” swojego serca.
W tropologicznej interpretacji teologicznej stosuje się ubogacenie tekstu sensem alegorycznym. Przykładem są trzy dni marszu Izraela przez pustynię (zob. Wj 3,18), które można potraktować jako alegorię Jezusa, będącego drogą, prawdą i życiem (zob. J 14,6). Jednocześnie można tu dostosować sens tropologiczny do postawy chrześcijanina, dbającego o czystość myśli, słów i czynów.[2]
W tropologicznej interpretacji mistycznej czytelnik Pisma Świętego może odkryć w tekście głębię misterium relacji miłości Boga i duszy człowieka.

Pozdrawiam, Marta.


[1] Podział wg H. de Lubac [por. w:] M. Masini, Inizazione alla „lectio divina”, s. 59.
[2] Por. tamże, s. 60 [za:] J. W. Gogola, Od objawienie do zjednoczenia. Wykład teologii modlitwy, Wyd. Karmelitów Bosych, Kraków 2005, s. 141.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz