Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 20 grudnia 2012

Wzór umiłowania



Sens życiu (...) nadaje miłość. Tylko ten, kto umie kochać bezwarunkowo,
aż do zapomnienia o sobie, by oddać się bratu, realizuje w pełni swoje
życie i w najwyższym stopniu zaświadcza
o wartości swego ziemskiego istnienia.  
bł. Jan Paweł II
(Santiago di Compostela, 19.08.1989 r.)


Jeśli postawię pytanie: Czy Jezus wiedział jaką śmiercią ma umrzeć? mogę spodziewać się, że odpowiedź będzie, w większości przypadków, twierdząca. Jezus zapowiadał swą mękę i śmierć (zob. Mt 16,21; Mk 8,31nn; Łk 9,22). Poparciem jest też cytat z Ewangelii wg św. Jana (J 3,14−15): A jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni, tak potrzeba, by wywyższono Syna Człowieczego, aby każdy kto w Niego wierzy, miał życie wieczne (por. J 12,32). Parabola dobitnie wskazuje znaczenie wywyższenia. Śmierć Jezusa na krzyżu (z miłości do Boga i ludzi) i Jego chwalebne zmartwychwstanie stanowią chwałę i pełne zwycięstwo Chrystusa. Miłość Syna Bożego gładzi grzechy świata. Krzyż jest znakiem zbawienia.
Jezus jednak zaczął cierpieć daleko wcześniej, niż w momencie przybijania Go do krzyża. Cierpiał m.in. z powodu braku wzajemnej miłości między ludźmi oraz zamknięcia serc na Boże miłosierdzie. Dlatego modlił się żarliwie za wszystkich, wyznając z głębokości swego serca: Jest wolą Tego, który Mię posłał, abym ze wszystkiego, co Mi dał, niczego nie stracił, ale żebym to wskrzesił w dniu ostatecznym (J 6,39). Dla Jezusa najważniejsze było umiłowanie i zbawienie wszystkich ludzi. Lecz mimo oddania i pełnej miłości, wielokrotnie próbowano Go pojmać i pozbawić życia:

  • Porwali Go z miejsca, wyrzucili Go z miasta i wyprowadzili aż na stok góry, na której ich miasto było zbudowane, aby Go strącić (Łk 4,29).

  • Dlatego więc usiłowali Żydzi tym bardziej Go zabić, bo nie tylko nie zachowywał szabatu, ale nadto Boga nazywał swoim Ojcem, czyniąc się równym Bogu (J 5,18).

  • Niektórzy z mieszkańców Jerozolimy mówili: «Czyż to nie jest Ten, którego usiłują zabić?» (J 7,19).

  • Wiem, że jesteście potomstwem Abrahama, ale wy usiłujecie Mnie zabić, bo nie przyjmujecie mojej nauki (J 8,37).

  • Teraz usiłujecie Mnie zabić, człowieka, który wam powiedział prawdę usłyszaną u Boga. Tego Abraham nie czynił (J 8,40).

  • I znowu Żydzi porwali kamienie, aby Go ukamienować (J 10,31).

  • I znów starali się Go pojmać, ale On uszedł z ich rąk (J 10,39).

  • Rabbi, dopiero co Żydzi usiłowali Cię ukamienować i znów tam idziesz?(J 11,8).


Prześladowanie z powodu głoszenia Dobrej Nowiny, którego doświadczał Jezus, może spotkać każdego ucznia Chrystusa.

Jezus umarł na krzyżu dobrowolnie: Dlatego miłuje Mnie Ojciec, bo Ja życie moje oddaję, aby je [potem] znów odzyskać. Nikt Mi go nie zabiera, lecz Ja od siebie je oddaję (J 10,17−18). Syn Człowieczy wytrwał w miłości do końca. Poprzez cierpienie aż po krzyż doszedł do pełni miłości. Jezus Chrystus jest wzorem najwyższego umiłowania w oddaniu drugiemu człowiekowi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz